Kdo je Občan 2.0?

Na rozdíl od předchozí verze "běžný občan" (politiky také nazýván "volič") má Občan 2.0 nejenom povinnost platit daně, odvádět sociální a zdravotní, dodržovat zákony, s nimiž nesouhlasí, ale má také svá občanská práva.

Chce žít ve svobodné a demokratické zemi, kde jsou si před zákonem všichni rovni, kde se nevyplácí krást a tunelovat a kde přání a potřeby jedněch nejsou prosazovány na úkor práv jiných.

Nemusí bezmocně sledovat, co se v tomhle státě děje, ale může sám ovlivnit budoucnost naší země. A není v tom sám.

Občan 2.0 má právo

 1. Vědět jak
  stát hospodaří s jeho penězi.
 2. Vědět podle čeho
  a hlavně koho politici rozhodují.
 3. Vyjádřit se
  k práci politiků, úředníků, státních institucí, k důležitým koncepcím a strategiím.
 4. Spolurozhodovat
  o důležitých věcech, které se ho bezprostředně týkají.
 5. Na zdravé životní prostředí
  a na odpovědný přístup státu k přírodnímu bohatství.
 6. Očekávat kvalitní práci politiků a úředníků
  slušnost a odpovědnost za důsledky jejich rozhodnutí.

Připojte se ke stovkám Občanů 2.0 z celé České republiky, kteří se různým způsobem a podle svých možností zapojují do veřejného života.

Chci začít

 • Obratem dostanete příručku Občana 2.0 - jak na to.
 • Budete dostávat pravidelné tipy, do čeho se právě teď smysluplně zapojit.
 • Budeme vás zvát na akce a školení.

Chci vědět víc

 • Pomůžeme vám právně se zorientovat v problému veřejného zájmu, na který jste narazili.
 • Poradíme, jak postupovat dál, nabídneme přehledné právní manuály.
 • Budeme vás zvát na akce a školení.

Mám co sdílet

Napište do vzkazu ve formuláři, co můžete sdílet s dalšími Občany 2.0. Můžou to být zkušenosti s řešením kauzy veřejného zájmu, vlastní projekty, materiální i nemateriální pomoc. Ozveme se vám.

Dejte najevo, že vám na budoucnosti záleží.

Projekt Občan 2.0 zahájil a spravuje Ekologický právní servis na základě 18 let zkušeností s právní podporou občanské společnosti. Projekt Občan 2.0 je nepolitický, založený na respektování práv a svobod lidí definovaných Listinou základních práv a svobod, a využívající demokratických nástrojů k ovlivňování veřejných záležitostí. Více informací o projektu.

Buď Občan 2.0!

Občan 2.0 je každý, kdo zná svá práva a nebojí se to dát najevo. Stojíme na vaší straně.

Jdu do toho!

Pomoci můžete i finančně.

Zásadní ale je, že EPS ukazuje cestu všem verbálním drsňákům a kritikům politiků, byznysmanů nebo různých tunelářů, jak na to. Nenadávat, nelamentovat, nenazývat všechny šmahem zloději, ale přijít se suchými fakty a požádat slušně o vysvětlení. Nejen vedení ČEZ, ale také politiky, kteří sedí v dozorčí radě i jejich stranické šéfy, kteří je do dozorčí rady jmenují a kteří se bojí zavadit kritickým slůvkem o ČEZ, protože přátelství s ČEZ je výhoda.

Jaroslav Spurný, Respekt

Od 17. října jsme Frank Bold.

Služby, které jsme vám poskytovali jako Ekologický právní servis - více než 3000 hodin právních konzultací ročně v otázkách ochrany životního prostředí, korupce a nesprávného či nezákonného postupu úřadů; stovky právních rad v online poradně; projekt Rekonstrukce státu a Občan 2.0; stáže pro studenty práv; prosazování odpovědnosti firem a další - budeme nadále poskytovat pro novou značkou Frank Bold.

Přečtěte si, proč jsme změnili název

Frank Bold je konsorcium bývalého Ekologického právního servisu (dnes Frank Bold Society) a advokátní kanceláře Šikola & Partneři.

Dohromady tvoří mezinárodní tým právníků a advokátů, které spojují společné hodnoty a nový přístup k řešení aktuálních společenských výzev v oblastech jako je odpovědnost firem, systémová korupce nebo degradace životního prostředí.